ایران در یک نگاه تقریبا کلی

سلام

قبل اینکه شهرهای کشورمون رو بشناسیم بهتره اول خود کشورمون رو بشناسیم. به همین خاطر تو این پست یه مطلب درباره ایران میزاریم.

پ.ن : اگه دوست داشتین میتونم بحث و ادامه بدیم

با تشکر : گروه ایران شناسی

ایران در یک نگاه تقریبا کلی

شعار ملی: استقلال آزادی جمهوری اسلامی

پرچم ایران

800px-Flag_of_Iran.svg.png

پرچم ایران ، به رنگ‌های سبز، سفید، و قرمز، درمیان این سه رنگ بسته به نوع حکومت‌هایی که بر ایران فرمان‌روایی کرده‌اند گاه شیر و خورشید - که قدمت بیشتری دارد - و گاه سفید (بدون نشان) قرار گرفته‌است، هم اکنون و بعد از انقلاب ۱۳۵۷ نشانی که بیان‌گر «الله» و شعار «لا اله الا الله» است به رنگ قرمز در میان پرچم و روی رنگ سفید قرار گرفته‌است، همچنین ۲۲ «الله‌اکبر» به رنگ سفید و به نشانه پیروزی انقلاب در روز ۲۲ بهمن، در حاشیه پایین رنگ سبز و حاشیه بالای رنگ قرمز قرار گرفته‌است.

نشان رسمی ایران

Iran_coa.png

نشان رسمی ایران در حال حاظر، آرم الله است که از یک شمشیر که توسط ۴ سپر احاطه شده تشکیل شده است. این آرم پس از پیروزی انقلاب ۵۷ در ایران، بر روی پرچم ایران منقوش شد.


توصیف نشان الله
این نماد گذشته از اینکه واژه‌ی «الله» است، از طرفی اجراء رویهم‌افتاده‌ی عبارت «لا اله الا الله» است. همچنین شکل گل لاله است که در ایران نمادی از شهادت است (مانند باور رایج که «از خون شهیدان لاله می‌روید»). رنگ اصلی نماد برای همین سرخ است همانطور که در وسط پرچم جمهوری اسلامی منقش است. در طراحی این نماد تنها از یک پرگار و یک گونیا استفاده شده.

آرم (الله) ابتدا به وسیله حمید ندیمی طراحی شد و در تاریخ ۹ مه ۱۹۸۰ با تایید رهبر وقت ایران به عنوان آرم رسمی جمهوری اسلامی ایران انتخاب گردید.

ايران کشوري در جنوب غربي آسيا در منطقه مشهور به خاورميانه است. نام رسمي آن جمهوري اسلامي ايران، پايتخت آن تهران است و هفتاد ميليون جمعيت دارد.

در شمال با ارمنستان ، آذربايجان و ترکمنستان، از شرق با افغانستان و پاکستان ، در غرب با ترکيه و عراق مرز زميني و همچنين داراي مرز دريايي در شمال با درياي خزر و در جنوب با خليج فارس و درياي عمان است ، که دو منطقه اولي از مناطق مهم توليد نفت و گاز در جهان هستند.

نظام سياسي ايران براساس قانون اساسي مصوب ۱۹۷۹ (ميلادي) (۱۳۵۸ ه.ش/بازنگري ۱۳۶۸ ه.ش) پايه ريزي شده ، بالاترين مقام رسمي ايران ولايت فقيه است که در حال حاضر در اختيار آيت الله سيد علي خامنه‌اي است. اسلام دين رسمي، تشيع مذهب رسمي و فارسي زبان رسمي ايران است.


ايران به عنوان يک سرزمين و يک ملت داراي تاريخي کهن (حداقل هفت هزار سال) است و يکي از تاريخي‌ترين کشورهاي جهان به شمار مي‌رود.

ايران به واسطه قرار گرفتن در منطقه مرکزي اوراسيا داراي موقعيتي ژئواسترتژيک است. اين کشور از اعضاي مؤسس سازمان ملل متحد، گروه نم، سازمان کنفرانس اسلامي ، اوپک و سازمان اکو است ، ايران يک قدرت منطقه‌اي در جنوب غربي آسيا است و جايگاه مهمي را در اقتصاد جهاني به واسطه در اختيار داشتن صنعت نفت، صنعت پتروشيمي و گاز طبيعي به خود اختصاص داده‌است.

نام ايران

واژه­ي ايران در فارسي باستان(airya)ودر فارسي ميانه به شکل «اران»(erān) بوده، و برگرفته از شکل‌ قديمي «airya nama» و به معناي «سرزمين مردمان اصيل» است.

واژه­ي «آريا» در زبان‌هاي اوستايي، فارسي باستان و سنسکريت به ترتيب به شکل‌هاي «اَيريه»(airya)،«اَريه»(āriya)،«آريه»(arya) به کار رفته‌است. و نيز در زبان سنسکريت «اريه»(ariya) به معني سَروَر و مهتر و «آريکه»(aryaka) به معني مَردِ شايسته بزرگداشت و حرمت است و آريايي به‌زبان اوستايي «ائيرين»(airyana) و به‌زبان پهلوي و فارسي دري «اير» خوانده مي‌شود و ايرج به‌زبان آريايي "airya" است. اير در واژه به‌معني «آزاده» و جمع آن «ايران» به‌معني «آزادگان» است.


نام ايران در لغت به معني «سرزمين آرياييان» است و مدت‌ها قبل از اسلام نيز نام محلي آن نيز ايران، اران، يا ايرانشهر بود.، البته از۶۰۰ سال پيش از ميلاد تا ۱۹۳۵ در عرصه بين‌المللي با نام پرشيا شناخته مي‌شد که در سال ۱۹۳۵ با درخواست رسمي رضاشاه پهلوي همان نام بومي کشور (ايران) در عرصه بين الملل هم مورد کاربرد قرار گرفت. نام "پرشياً همچنان در زبان‌هاي اروپايي به دليل سابقه تاريخي - فرهنگي اش مصطلح است اما در اخبار سياسي بيشتر از نام ايران استفاده مي‌شود. بيشتر نمايشگاه‌هاي بزرگ فرهنگي- هنري ايران که در سال‌هاي اخير در اروپا برگزار شده مانند «هفت هزار سال هنر ايران» و «امپراتوري فراموش شده» نام "پرشياً را در عنوان خود داشته‌اند.

جغرافيا

ايران در شرق با افغانستان و پاکستان؛ در شمال شرقي با ترکمنستان، در بخش مياني شمال با درياي خزر، در شمال غربي با جمهوري آذربايجان و ارمنستان؛ درغرب با ترکيه و عراق؛ و سرانجام در جنوب با آب‌هاي خليج فارس و درياي عمان همسايه‌است.

از ديد طبيعي ايران از شمال به رود اترک، درياي خزر و رود ارس، از مشرق به کوه‌هاي هندوکش و کوه‌هاي غربي دره سند، از مغرب به دامنه‌هاي غربي کوه‌هاي زاگرس و حوضه آبريز اروندرود و از جنوب به خليج فارس و درياي عمان محدود است. مساحت آن ۱٬۶۴۸٬۱۹۵ کيلو متر مربع و جمعيت آن برپايه برآورد سال ۱۳۸۵ ه. خ. ۷۰ ميليون تن بوده‌است. بيش از نيمي از ايران کويري و نيمه کويري است. حدود يک سوم ايران نيز کوهستاني است و بخش کوچکي از ايران (شامل جلگه? جنوب درياي خزر و جلگه خوزستان) نيز از جلگه‌هاي حاصلخيز تشکيل شده‌است. مرتفع ترين کوه ايران نيز دماوند مي‌باشد.

استان‌ها

در سال ۱۳۱۶ ه. خ. ايران به ده استان تقسيم شد. به مرور زمان با ايجاد استان‌هاي جديد، تعداد استان‌هاي ايران افزايش يافت. براي مدت‌هاي مديدي از بعد از پيروزي انقلاب اسلامي، ايران داراي ۲۴ استان بود. در سال ۱۳۷۲ استان اردبيل از استان آذربايجان شرقي جدا شده و استاني مستقل گشت. همچنين استان قم در سال ۱۳۷۴ از استان تهران و استان قزوين در سال ۱۳۷۵از استان تهران جدا شدند. در سال ۱۳۸۳، استان خراسان به سه استان: خراسان جنوبي، خراسان شمالي و خراسان رضوي تقسيم شد. به اين ترتيب در حال حاضر ايران از ۳۰ استان تشکيل شده‌است.

استان‌هاي ايران 

آذربايجان شرقي ـ آذربايجان غربي ـ اردبيل ـ اصفهان | ايلام ـ بوشهر ـ تهران ـ چهارمحال و بختياري ـ خراسان جنوبي ـ خراسان رضوي ـ خراسان شمالي ـ خوزستان ـ زنجان ـ سمنان ـ سيستان و بلوچستان ـ فارس ـ قزوين ـ قم ـ کردستان ـ کرمان ـ کرمانشاه ـ کهکيلويه و بويراحمد ـ گلستان ـ گيلان ـ لرستان ـ مازندران ـ مرکزي ـ هرمزگان ـ همدان ـ يزد

مردم ايران

پيشينه  تاريخي کشور ايران را در اسطوره‌هاي کهن ايراني به آغاز تاريخ مي‌رسانند ولي آغاز تاريخ سياسي آن از آغاز شاهنشاهي ايران در زمان ماد است.البته اين شاهنشاهي‌ها مربوط به اقوام آريايي ايران است وگرنه پيش از آنه ايلام، جيرفت و ... نيز بوده‌است.

ايران امروزه از اقوام زيادي از جمله :مازني، گيلک، تالش، آذري، کرد، ترکمن، عرب، بختياري ، لر، لک ، آشوري، کلداني، مندايي، تات، گرجي، بلوچ، سيستاني، ارمني، يهودي ، ديلمي تشکيل شده‌است. در ايران در حدود ۲۰ زبان و ۱۱۰ گويش زباني رواج دارد و بزرگ‌ترين گروه‌هاي زباني ايران را فارسي، ترکي آذري، کردي، ترکمني، گيلکي و مازندراني، تالشي، لري، بختياري ،عربي، بلوچي، لکي، ديلمي، تاتي، ارمني، آشوري، مندايي، گرجي، عبري، کلداني و غيره تشکيل مي‌دهند. زبان رسمي اداري ايران فارسي است. فارسي يکي از زبان‌هاي شاخه هند و اروپايي است. براساس اصل پانزدهم قانون اساسي کتب درسي بايد با اين زبان و خط باشد ولي استفاده از زبان‌هاي محلي و قومي در مطبوعات و رسانه‏هاي گروهي و تدريس ادبيات آنها در مدارس، در کنار زبان فارسي آزاد است.

/ 7 نظر / 13 بازدید
مينا

بسیار عالی موفق باشيد

بهناز

سلام به ايرانشناس عزيز موفق باشی

مهديه

سلام خيلی خوب و مفيده احتمالا به زودی اين مطلب رو تو صفحه وبلاگستان روزنامه ابتکار کار می کنيم وبلاگستان روز های ۳شنبه و ۵شنبه هر هفته چاپ ميشه. موفق باشيد